Evde Evcil Hayvan Beslemek Astımı veya Alerjiyi Tetikler mi ?

En son güncellendiği tarih: 30 Haz 2020

Evcil Hayvanlar Çocuklarda Astım Riskini Azaltıyor.Almanya'da yapılan bir araştırmada, evcil hayvanlarla uyuyan çocuklarda astım riskinin azaldığı gözlemlendi.


Münih’deki ‘Helmholtz Zentrum’ araştırma merkezinde, bilim insanları doğumundan itibaren yaklaşık 2 bin 500 çocuğun sağlık durumunu 10 yıl boyunca inceledi.


Çocukların yarısından fazlası doğumu izleyen üç ay boyunca bir evcil hayvanın yanında uyudu. Hayvan tüyünün astıma olumsuz etkisini araştıran bilim insanları, evcil hayvanların yanında uyuyan çocukların 6 yaşına geldiğinde astım riskinin yüzde 79 azaldığını gördü.


10 yaşına geldiklerinde de astım riskinin yüzde 41'e kadar indiği ortaya çıktı. Olumlu etkinin hayvan postu üzerinde uyuyan çocuklarda da görüldüğü belirtildi.
Araştırmanın sonuçları Münih'de düzenlenen 'Avrupa Solunum Derneği Kongresi'nde sunuldu.


Daha önce Finlandiya'da yapılan bir araştırma da doğum sonrasını izleyen 12 ay boyunca kedi ya da köpekle birlikte büyüyen çocuklarda kulak enfeksiyonu ile solunum yolu enfeksiyonları riskinin 'yüzde 30' azaldığını göstermişti.


Tabi akıllara birde tüye alerjisi olan insanlar geliyor. Evde evcil hayvan beslemek astımı tetikler mi ?


YANLIZ EVCİL HAYVANLARA KARŞI ALERJİSİ OLANLAR DİKKAT !


Tüm tüylü hayvanlar alerjiye neden olabilir. Evlerde beslenen kedi, köpek, muhabbet kuşu, tavşan ve hamster gibi evcil hayvanlar bazı astım hastalarını olumsuz etkiliyor. Bu hastaların tedavisi sırasında evcil hayvanların evden tamamen uzaklaştırılması ve evcil hayvanı olanlarla da temas ettirilmemesi gerekir. Çünkü alerjisi olan hastalarda evcil hayvanlar astımı tetikliyor.  Evde alerjisi olan bir kişi varsa, hayvanların evden uzak tutulması en doğru davranıştır. Eğer hayvan beslenecekse de sık yıkanmalı ve yatak odasına sokulmamalı. Ayrıca evde halı ve kumaş kaplı mobilyaların azaltılmalı. Kedi ve köpek alerjenleri giysiler ile taşınabildiğinden hayvanlarla temas sonrası kıyafetler mutlaka değiştirilmeli.''        
Kaynak: AA

15 görüntüleme0 yorum
Merkez Mağazamız

Mustafa Kemal, 3063. Sk. No 11, 34707 Ataşehir/İstanbul

Tel: (0216) 470 58 35

       (0216) 470 50 85

mail@seragroup.com.tr

İletişim

Bilgi

Hakkımızda

Mağaza Politakaları

 Özel Fırsatlar & Teklifler Alın!

İş ortağımız olun !

Önce sizin haberiniz olsun

©2020 Sera Group Toptan Petshop Ürünleri

0