Neden Tahılsız ve Glütensiz Mamalar Tercih Etmeliyiz ?

En son güncellendiği tarih: 12 Eyl 2020

Evinizi paylaştığınız bir kedi veya köpeğiniz varsa onun tüm yaşantısı ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmanız gerekir. Bahsedilen detayların başında ise beslenme alışkanlıkları gelmektedir. Bu nedenle hangi mama ile hangi sıklıkla beslenmesinin uygun olacağı ile ilgili dürüstlüğüne güvendiğiniz bir veteriner hekimine danışabilirsiniz. Maalesef günümüzde bir çok veteriner hekimin beslenme konusunda ekonomik kazanç sağlamak amacıyla çokta doğru olmayan mamaları önerdiğine şahit oluyoruz. Yanlış mama seçimi, kedi veya köpeğiniz için kısa vadede belirgin bir sorun yaratmasa da uzun vadede hastalıklara neden olabilir. Yine güvendiğiniz veteriner hekim kliniklerinde ya da pet shoplarda satılan köpek mamaları, onların besin ihtiyaçları dikkate alınarak tasarlanmaktadır. Ancak kedi ve köpeklerin beslenmesinde en temel unsurun et olduğunu ve bu hayvanların genetiğinin etçil olduğunu kesinlikle unutmamalıyız. Bu yüzden hayvansal protein içeriğine sahip mamaları tercih etmeliyiz. Günümüzde kedi ve köpeklerin beslenmesi için üretilen mamaların içerisine tahıl ürünleri de dahil edilebilmektedir. Fakat yüksek oranda tahıl içeren bir mama yeterli miktarda protein sağlayamayacaktır. Bu nedenle beslenmeleri için düşük tahıllı ya da tahılsız mamaları tercih etmeniz onlar için çok daha sağlıklı olacaktır.Tahıllı ve Tahılsız Mamanın Farkı Nedir?


Tahılsız mamalar, kedi ve köpeklerin sağlıklı beslenmesi adına tercih edilebilecek en uygun besinlerden bir tanesidir. Çünkü bu mamalar pirinç, buğday ve mısır gibi glisemik indeksi yüksek tahılları içermezler. Çünkü glisemik indeksi yüksek tahıllar başta diş hastalıkları olmak üzere diyabet ve obezite gibi bir çok hastalığa neden olabilmektedir.


Tahılsız mama çeşitleri, et oranı yüksek karbonhidrat oranı düşük mamalardır. Tahıllı mamalar ise genellikle çok daha düşük miktarlarda et içerirler. Ayrıca bazı mamalardaki tahıl oranı %70’lere kadar varabilmektedir. Kedi ve köpeklerin beslenmesinde tahılların çok fazla yeri olmadığı göz önünde bulundurulacak olursa bahsedilen bu oranlar oldukça yüksektir.


Tahıllı ve tahılsız mamalar arasındaki farklar bunlar ile sınırlı değildir. Çünkü tahıllı mamaların pek çoğunda koruyucu maddelere de yer verilirken kaliteli tahılsız mamalarda ise herhangi bir kimyasal, katkı ya da koruyucu madde yer almaz. Yine bazı ucuz ve tahıl oranı yüksek mamalarda kedi ve köpeklerin protein ihtiyacını karşılamak amacıyla kalitesiz bileşenler kullanıldığını biliyoruz. Ancak kaliteli, tahılsız mamaların içeriğinde herhangi bir yan ürün kullanılmaz ve protein değeri genellikle doğal ve hayvansal kaynaklardan elde edilir. Bu nedenle de rahat bir şekilde sindirilebilirler. Sonuçta ister tahıllı mama ister tahılsız mama olsun önceliğiniz mama içeriğinde bulunan kaliteli malzemeler ve markaya duyulan güven duygusunda olmalı. İçeriği kaliteli bileşenlerden oluşan tüm mamalar köpeğiniz için yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlayabilecek kapasitededir.


Tahılsız Mamaların Faydaları Nelerdir?


Kedi ve köpekler için en ideal beslenme şekillerinden bir tanesinin tahılsız mamalar olduğundan yukarıda bahsetmiştik. Ancak beslenmelerinde tahıl bulunacaksa bile bu doğru ve çok az miktarda olmalıdır. Bu doğrultuda düşük tahıllı köpek mamaları tercih etmenizde bir sakınca yoktur. Kedi ve köpeklerin mamalar vasıtasıyla aldıkları fazla karbonhidratlar vücutta yağ olarak depolanmaktadır. Bu nedenle tahıl oranı yüksek mamalardan uzak durmakta büyük fayda var. Aksi halde birde mama miktarının ayarlanamaması halinde aşırı kilo ve obezite gibi sağlık problemleri yaşama ihitimalleri oldukça yüksektir. Ayrıca makarna ve ekmek gibi yüksek oranda karbonhidrat içeren besinler de kedi ve köpeklerden uzak tutulmalıdır.
Kedi ve köpeklerin beslenmesinde asıl amaç onları doyurmak değil, sağlıklı ve dengeli beslenmelerini sağlamak olmalıdır. Bu doğrultuda çok yüksek oranda tahıl içeren mamalar onların yalnızca karnını doyurmaya yarayacak ve sağlıkları konusunda verimli olmayacaktır. Ayrıca bu mamaları tüketen hayvanlar kısa süre içerisinde tekrar acıkacak ve yeniden yemeğe başlayacaklardır. Bu da aşırı kilo almalarına zemin hazırlayabilir. Bunun için kuru köpek mamaları arasından köpeğin yaşına ve sağlık durumuna uygun bir tahılsız mama tercih etmek yerinde bir karar olur. Tahılsız mamaların kedi ve köpekler için faydalarını ise kısaca aşağıdaki gibi açıklayabiliriz.


Besleyici ve Doyurucudur


Tahılsız mama çeşitleri kedi ve köpek sahiplerine tahıllı mamalara göre biraz daha pahalı gelebilir. Ancak tahıllı mamalar köpeklerde daha geç doyma hissi oluşturur. Bu nedenle de köpek normalden daha fazla mama tüketecektir. Oysa tahılsız mamalar yüksek oranda protein içermeleri nedeniyle çok daha doyurucudur. Böylece köpekler daha az yiyerek sağlıklı ve enerji dolu olacaktır. Eğer birde onlara sakince ve sindirerek yemeyi teşvik edebilirseniz mükemmel beslenme şekline uygun hareket etmiş olursunuz.


Böbrek Sağlığını Korur


Kedi ve köpeklerde insanlarda olduğu gibi böbrek sağlığı oldukça önemlidir. Çünkü böbrekler kanda yer alan atık maddeleri atmaya yarar, vücudun normal sıvı ve mineral dengesinin korunmasına yardımcı olur. Eğer böbrekler işlevini yerine getiremez hale gelirse evcil dostunuzun sağlığı kesinlikle risk altına girecektir. Tahıllı mamalar ise kedi ve köpeklerin idrarını alkali hale getirir. Bu da böbreklerde taş ve kum oluşumuna ve hatta mikrop üremesine sebep olabilir. Oysa köpeklerin idrarının asidik olması gerekir. Bu, böbreklerinde oluşabilecek taş veya çakılları eritir ve mikropların üremesinin önüne geçer. İdrarın asidik hale gelmesi için hayvansal kaynaklı protein ağırlıklı beslenmeleri büyük önem taşır. Bu anlamda kedi ve köpeklerde böbrek taşı ve böbrek yetmezliği gibi hastalıkların önlenmesi için düşük tahıllı ya da tahılsız kuru mamalar ile beslenmeleri çok daha faydalı olacaktır. Ancak böyle durumlarda siz her yinede veterinerinizin tavsiyesi almaktan çekinmeyin. Çünkü alkali idrar nasıl taş oluşumuna neden oluyorsa aynı şekilde gereğinden fazla asidik hale getirilmiş bir idrarda yine taş oluşabilir. Alkali idrarda oluşan taşlara strüvit taşı denirken asidik idrar da oluşan taşlara ise oksalat taşı adı verilir. Kısacası bu tür sıkıntıların yaşanmaması için mama seçimlerinizde veteriner hekiminize danışarak karar vermeniz en sağlıklı tercih olacaktır.


Kas ve Eklem Sağlığını Destekler


Yüksek oranda protein içeren mamalar, kedi ve köpeklerin kas ve eklem sağlığını destekler ve yaşlanmanın etkilerini ise geciktirir. Sağlıklı ve zinde kalmaları için ihtiyaç duydukları tüm besinleri taze olarak alan kedi ve köpeklerin kas ve eklemleri yeterli düzeyde gelişir ve yaşlanmaya bağlı olarak gelişen kemik erimesi gibi rahatsızlıklar ile karşılaşma riski de azalır.


Sindirim Sistemi İçin Faydalıdır


Sindirim problemi yaşayan kedi ve köpekler için genellikle tahılsız mamalar önerilmektedir. Yüksek enerji oranı sağlayan bu mamalar, onlar için daha kolay sindirilebilir olmaları sayesinde sindirim sisteminin aktif bir şekilde çalışmasına yardımcı olurlar. Yine sindirimi kolaylaştıran tahılsız mamalar, dışkılamanın azalmasını da sağlamaktadır. Bunların yanı sıra kedi ve köpeklerin özellikle mısır tüketmesi, alerji başta olmak üzere pek çok hastalığa neden olabilir. Eğer sindirim sistemi ile ilgili problem yaşayan bir evcil hayvanınız varsa onun için tercih edeceğiniz mamanın tahılsız olmasına özen göstermelisiniz.


Sağlıklı Tüy ve Deri Yapısını Destekler


Kedi ve köpeklerin deri ve tüy yapısı yaşam kalitelerini direkt olarak etkiler. Sağlıklı, parlak ve güçlü tüylere sahip olmaları için bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Ancak kedi ve köpeklerin tüy sağlığını etkileyen faktörlerden birisi de beslenmeleridir. Bu nedenle mümkün olduğunca kaliteli mamalar ile beslenmeleri doğru olacaktır. Tahılsız mamalar kedi ve köpeklerde tüy dökümünü azaltır, deri ve tüy sağlığını korur. Ayrıca alerji hastalığı olan kedi ve köpeklerde genellikle tahıllara karşı da alerjik reaksiyon görülmektedir. Tahılsız mamalar ise bu tür hassas hayvanlar için oldukça ideal besinlerdir. Alerjik reaksiyonları önleyen bu mamalar, özel diyet uygulaması gerek kedi ve köpekler için de rahatlıkla tercih edilebilmektedir.


Sonuç olarak protein, doğada bitkisel ve hayvansal olarak 2 çeşitte bulunur. Fakat kedi ve köpekler için en uygun olanı hayvansal kaynaklı proteinlerdir. Bu anlamda evcil dostunuzun uzun ömürlü, sağlıklı ve zinde kalmasını istiyorsanız beslenmesi için tahılsız mamalar kullanabilirsiniz. Ancak daha önce köpeğiniz için farklı bir beslenme programı uyguladıysanız tahılsız mamaya alışmakta zorlanabilir. Bu durumda ani mama değişimi yapmaktan kaçınmalı, köpeğinizi mama değişimine yavaş yavaş alıştırmalısınız. Umarım bilgiler faydalı olmuştur. En güzel günler sizinle olsun. Mutlu kalın...

29 görüntüleme0 yorum
Merkez Mağazamız

Mustafa Kemal, 3063. Sk. No 11, 34707 Ataşehir/İstanbul

Tel: (0216) 470 58 35

       (0216) 470 50 85

mail@seragroup.com.tr

İletişim

Bilgi

Hakkımızda

Mağaza Politakaları

 Özel Fırsatlar & Teklifler Alın!

İş ortağımız olun !

Önce sizin haberiniz olsun

©2020 Sera Group Toptan Petshop Ürünleri

0